طراحی داخلی

طراحی داخلی

یکی از مشکلات طراحی داخلی این است که بیشتر مردم آن را با طراحی دکوراسیون داخلی اشتباه می گیرند. در حالی که اولی طراحی داخلی یک اتاق از ابتدا به ساکن است و دومی طراحی دکوراسیون و اضافه کردن المان های زیبایی مانند لامپ و مبلمان است.

طراحی داخلی یک علمی است که به المان ها و اصول خود نیاز دارد و آنقدر که نشان می دهد، ساده نیست. معمولاً طراحان داخلی به سراغ ۷ اصل ابتدایی در طراحی داخلی می روند که ما در این مقاله به این ۷ المان پرداخته و به شما کمک می کنیم درک بهتری از کار ما در طراحی داخلی داشته باشید.

المان های اصلی در طراحی داخلی


گروه کابینت سازی تو در تو، به پاس حمایت از همشهریان عزیز با علم بر طراحی داخلی و ساخت کمد دیواری در اصفهان به صورت حرفه ای آماده پذیرش سفارشات شما عزیزان می باشد، ما بر آنیم تا جدیدترین طرح‌های  روز دنیا در ساخت کمد دیواری و کابینت های گلاس در اصفهان را برای شما عزیزان فراهم کنیم و با انتخاب بهترین متریال روز ایران و بهترین استادکاران در این زمینه قیمت کابینت در اصفهان را برای شما عزیزان مقرون به صرفه کنیم  و کیفیتی تضینی را ارائه دهیم… جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۳۴۱۳۱۹۵۱  تماس حاصل فرمایید.

فضا

استفاده از فضا در طراحی داخلی

استفاده از فضا در طراحی داخلی

فضا یکی مهمترین المان ها در طراحی داخلی می باشد. در واقع محلی است که تمام نقشه های طرح داخلی بر روی آن ساخته خواهد شد. پس آگاهی طراح از فضا، ابعاد و المان های موجود در آن اهمیت فراوانی دارد.

فضا در اصول طراحی داخلی به دو نوع تقسیم می شود: فضای دوبعدی که کف را شامل می شود و فضای سه بعدی که فضای داخل محیط را شامل شده و طول، پهنا و ارتفاع را در بر می گیرد. فضایی که با دکور و مبلمان پر می شود را فضای مثبت و فضای خالی را فضای منفی می گویند. یک آکواریوم فضایی بین مثبت و منفی را در بر می گیرد و چه پر کردن این فضا و چه خالی کردن آن بر روی آن موثر خواهد بود.

خطوط

بهره گیری از خطوط در طراحی داخلی

بهره گیری از خطوط در طراحی داخلی

خطوط در واقع فرم ها و اشکال را می سازند و مسئول هارمونی، کنتراست و اتحاد در یک فضای زنده است. آن ها اشکال و افعال را تعریف می کنند تا فضای داخلی را نقش دهند. سه نوع خط وجود دارد، افقی، عمودی، و مورب.
خطوط افقی در اصول طراحی داخلی به صندلی ها، میزها و تخت ها ختم می شود، خطوط عمودی به پنجره ها، درب ها و غیره ختم می شود. در حالی که خطوط افقی، حس امنیت و ایمنی را به فضا می دهند، خطوط عمودی، آزادی و طبیعت را منتقل می کند. خطوط زاویه دار و داینامیک، درام را به خانه آورده و معمولا پله ها را تشکیل می دهند. یک طراح داخلی باید بداند چگونه از این خطوط برای تعریف فرم ها و المان ها استفاده کند.

اشکال

استفاده از اشکال هندسی در طراحی داخلی

استفاده از اشکال هندسی در طراحی داخلی

اشکال، در واقع هر المان سه بعدی را تشکیل می دهد. هر فرم می تواند مجموعی از دو یا بیشتر از اشکال باشد و می تواند با المان های دیگری مانند بافت، الگو ها و رنگ های دیگر همراه شود. یک شکل که به خوبی معرفی شده باشد، هارمونی و بالانس را در فضا ایجاد می کند. دو نوع فرم در اصول طراحی داخلی وجود دارد: هندسی(ساخته دست بشر) و طبیعی(ارگانیک).

همچنین، اشکال به بسته و باز تقسیم می شوند، فرم های باز در اصول طراحی داخلی، اشکالی هستند که می توان درون آن ها را دید و فرم های بسته اشکالی هستند که با سطوح بسته پوشیده شده اند. پس می توان به این نتیجه رسید که، فضا و خطوط به فرم و اشکال ختم می شوند.

نور

نوپردازی در طراحی داخلی

نوپردازی در طراحی داخلی

نور یکی از المان های واضح و مهم در اصول طراحی داخلی است. هر کدام از فرم های طبیعی و یا ساخته دست بشر، بدون نور و هیچ المان دیگری مانند نور، بافت و پترن، اهمیتی نخواهد داشت. نور درواقع محیط اطراف شما را در مود و نورپردازی مناسب قرار می دهد و المان های درون فضا، خطوط و فرم ها را بیشتر جلوه می دهد.  در حالی که جایگذاری محل مناسبی از درها و پنجره ها می تواند نور طبیعی را برای شما فراهم کند، در عین حال نورهای مصنوعی و ساخته بشر نیز می تواند به فضای اتاق نور دهد که به سه نوع نورگذاری تقسیم می شوند، نور فضای کاری، نورپردازی ثابت task lighting، نورپردازی متمرکز accent lighting ، نورپردازی محیطی یا mood lighting .

نورپردازی کاری در طراحی داخلی همانطور که از اسم آن معلوم است برای فضای کار مشخصی مانند کنار تخت خواب و میز به کار برده می شود. لامپ های متمرکز، برای برجسته کردن یک المان خاص مانند مجسمه ها، گلدان ها و کارهای هنری و غیره می باشد. نورپردازی محیطی در واقع مود اتاق را مشخص می کند و نور محیط را تامین می کند.

رنگ

استفاده از رنگ در طراحی داخلی

استفاده از رنگ در طراحی داخلی

رنگ ها نیازی به هیچ معرفی ای ندارند. رنگ ها، ارتباط زیبایی را بین المان ها و مود های طراحی داخلی ایجاد می کند. رنگ ها باید براساس قوانین روان شناختی انتخاب شوند. برای مثال، قرمز بهترین انتخاب برای اتاق غذاخوری است چون اشتها را بیشتر می کند و رنگ سبز برای آرامش بیشتر برای اتاق خواب به کار برده می شود.

در طراحی داخلی، هر طراح باید از تمام خصوصیات رنگ ها بهره برده، آن ها را ترکیب کرده و از آن ها آگاهی کامل داشته باشد.

بافت

استفاده از بافت متفاوت در طراحی داخلی

استفاده از بافت متفاوت در طراحی داخلی

بافت در واقع با سطوح در ارتباط است و نشان می دهد که چگونه یک سطح معمولی به نظر می رسد و احساس می شود. بافت ها، عمق و علاقه را به فضای داخلی وارد کرده و احساس، ظاهر و ثبات را به سطح می دهد.

در اصول طراحی داخلی، بافت به دو بخش تقسیم می شود، باقت بصری که در ظاهر دیده می شود و بافت اصلی که هم دیده و هم حس می شود. هرچیزی بافت خاص خود را دارد، روکش بالشت، روکش تخت خواب و یا رنگ دیوار، یا کاغذدیواری. در حالی که هر بافت غالب می تواند مود اتاق را مشخص کند، حتما یک بافت کنتراست هم باید در محیط باشد تا از حالت یکسالن خارج شود.

الگو

استفاده از یک الگوی خاص در طراحی داخلی

استفاده از یک الگوی خاص در طراحی داخلی

الگو به زندگی و علاقه را به طراحی داخلی نشان می دهد و درکنار رنگ ها، زیباتر نیز می شود. الگوها، درواقع داستان خود را مطرح می کنند می توانند هر شکلی باشند و می تواند طراحی های تکراری را زیباتر و جذاب تر کند. یکی از شایع ترین الگو ها در رنگ دیوار و روبالشتی ها و دیگر سطوح دکوری، دیده می شود، الگویی با طرح های سبزیجات هستند.

گروه کابینت سازی تو در تو، با همراه داشتن طراحان داخلی متخصص و به عنوان یکی از بهترین ها در طراحی داخلی، می تواند به شما در زمینه طراحی دکوراسیون و طراحی کابینت آشپزخانه، کمک کرده تا بهترین طراحی را برای تمام اتاق های خانه و ساخت کابینت آشپزخانه خود انتخاب کنید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4٫50 out of 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی ما
اینستاگرام
یوتیوب
گوگل+
آپارات
تماس